Díky tomu, jak se medicína posunuje dlouhými kroky kupředu, je v dnešní době možné zachránit mnohé předčasně narozené děti. Dnes jsme schopni zachránit i děti, které jsou narozené ve 24. týdnu. Pokud budeme brát, že správně těhotenství trvá 42 týdnů, jedná se opravdu o zázrak. Takové děti ale mají plno problémů, jelikož jejich organismy nejsou ještě vůbec dotvořeny. My se musíme postarat o to, aby byly zachovány veškeré životní funkce, což je mnohdy nadlidský úkol. Takové děti jsou ohroženy například dechovou nedostatečností. Pro dokončení vývoje jejich plic je nutné dodávat speciální látky do průdušnice, obvykle cestou nějakého spreje.
Kromě toho, tím, že je stěna jejich střeva nedostatečně vytvořená, je velmi jednoduché, aby ji bakterie zevnitř střeva poškodily. Vzniká tak nekrotizující kolitida, která vede ke ztrátám velkých částí střev. Ty musejí být obvykle vyjmuty pro úplnou nekrózu, tedy odumření. Dítě je obvykle po porodu umístěno do speciálního inkubátoru, který je vyhřívaný a kam je zaveden kyslík. Ještě nedávno bylo naprosto běžné, že tyto děti po nějaké době osleply. Bylo to dáno tím, že kyslík ve vzduchu je obsažen v mnohem vyšší koncentraci, než jaké by bylo dítě vystaveno v děloze.
Následkem toho nejsou tolik stimulovány k růstu cévy sítnice a ta se tak nedovyvine. I to jsme ale v dnešní době schopni podchytit a zajistit tak, aby se tento scénář nestal. Velmi významná je také po porodu pro nedonošené dítě teplota. Tento jev je problematický proto, že o termoregulaci u dítěte toho ještě moc neznáme. Takže je složité v různých situacích správně reagovat. Dokonce s problematikou správné teploty je někdy skloňován také syndrom náhlého úmrtí dítěte. Proto by dnešní doktoři jistě ocenili, pokud by byly známy i novější, modernější a jasnější informace o tom, jak termoregulace u dítěte funguje.