Testosteron a muži


O mužích se říká obecně, že jsou to lovci a samci. Berme toto přirovnání trochu s rezervou. Mužské pokolení je velmi úzce spjato s testosteronem, nicméně je potřeba si říci, že testosteron mají i ženy, jen tedy ne v takovém množství jako právě pánové. A co je vlastně ten testosteron? Jedná se o pohlavní hormon, který se u pánů stará nejen o růst, pubické ochlupení. Zvýšení libida- tedy chuti k sexu, ale také se podílí na vlastnostech dané osoby. U mužů tento hormon produkují varlata. U žen v malém množství vaječníky. Ale vraťme se zpět k pánům. Vysoký nebo naopak nízký testosteron může zapříčinit určitě problémy.

muž

Hladinu testosteronu je možné zjistit z krve. Věkem samozřejmě se jeho hladina zvyšuje. Příkladem může být rozdíl v hladině testosteronu u dítěte 6-10 let kdy hladina odpovídá hodnotě méně než 25 ng/dl a dítě ve věku 11-15 let má hladinu 25-830 ng/dl.V dospělosti je hladina až 1010 ng/dl. Velmi vysoká hladina testosteronu způsobuje závažné onemocnění jako je nádor varlat nebo vaječníků, nebo nádory nadledvin nebo méně závažné jako je akné, nadměrné ochlupení. Pokud ovšem se podíváme na opačný problém a hladina testosteronu je velmi nízká dochází k redukci svalové hmoty, pánové jsou depresivní, ztrácejí ochlupení, a hlavně mají velmi nízkou nebo žádnou chuť na sex.

jídlo

A jak zvýšit testosteron u muže? Může se jednat o léčbu založenou na zvýšení příjmu bílkovin, zdravé tuky, červené maso, vitamín A, ale také by tito pánové měli zařadit do svého jídelníčku vajíčka, ořechy, mandle a olivový olej. Důležité je také cvičení a kvalitní spánek. Pánové by měli zapomenout na kouření a alkoholické nápoje. Další možností jsou pak testosteronové tablety. Ty je možné sehnat v lékárně a ve specializovaných e-shopech, pokud se pánové stydí si pro tyto tablety zajít osobně.