Bez sněhových řetězů se do hor ani nevypravujte


Lidé, kteří tráví celý život ve svém rodném městě, a jsou zvyklí na rovinatý terén, jaký je k dispozici například v Třeboni nebo v Poděbradech, možná vůbec nemají tušení, jak se nasazují sněhové řetězy. Vědí sice, jak vypadají, a zřejmě se s nimi setkali někde na fotkách při brouzdání Internetem, ale schází jim osobní přímá zkušenost.

traktor s pluhem

A pak se může stát, že je kamarád vyzve, aby s ním jeli na hory a užili si tu báječnou atmosféru zasněžených strání, a třeba jen na sáňkách, jako Jaroslav Marvan s Josefem Kemrem ve filmu „Anděl na horách“. Představa je to velmi lákavá, a tak sbalí věci do sportovní tašky a uposlechnou rady přátel, aby si včas koupili na svůj vůz sněhové řetězy 15.

V inkriminovaný den se rozjedou do hor a tam se v určité fázi zastaví na zasněžené silnici, protože začnou přední kola prokluzovat ve špatně protaženém úseku, a je tedy čas využít řetězů.

sněhové řetězy

Nasazování řetězů si vyzkoušejte doma

Tímto se vám snažíme naznačit, že sněhové řetězy byste měli umět nasazovat téměř poslepu a hlavně se to naučit v poklidu doma, abyste získali potřebný grif. Zde v terénu vám situaci zkomplikují některé jevy:

Objímání pneumatiky – řetězy se nasazují tak, že za zadní stranu pneumatiky zastrčíte drátěnou obruč a zacvaknete jí do sebe pomocí zaklapávacího zámku. Následně stáhnete na přední straně řetěz speciální sponou, aby byl pevně upnutý k dezénu pneumatiky. Připravte se ale na to, že můžete být zašpinění od slané sněhové břečky, proto je důležité mít v autě smetáček a kola řádně očistit.

Zmrzlé ruce – práci mohou komplikovat vaše tlusté rukavice, ve kterých nebudete mít cit pro zaklapnutí zámku zadní obruče, a když je sundáte, po chvíli budou prsty natolik promrzlé, že se vám to ještě víc zkomplikuje. Mějte proto připravené takové rukavice, s nimiž budete mít potřebný cit – toto je důvod, proč je vhodné si toto natrénovat doma.