Jak dosáhnout optimální hodnoty testosteronu


Testosteron je hormon, bez jehož existence přestává muž být mužem. Je to natolik důležitá látka v těle, že se jí věnuje mimořádná pozornost i v souvislosti se současným životním stylem, hraničícím někdy až s extrémy. A právě životní styl je to, co lze poměrně snadno změnit a přispět tak k prevenci proti civilizačním chorobám, kam bohužel patří i slabá erekce, úbytek svalové hmoty, přibírání na váze, únava, deprese či agresivní chování.

adaptogenní byliny

Jestliže se testosteron v mužském těle tvoří v optimálním množství, jinými slovy dosahujeme optimální hodnoty testosteronu, hovoříme o takzvané hormonální rovnováze. Rovnováha se týká mimo jiné i hormonů stresových, kortizolu a adrenalinu, vylučovaných nadledvinkami, a je-li hladina těchto látek v rovnovážném poměru, organismus funguje správně, podle vzorců z genetiky DNA.

kvetoucí Ženšen

Každé vykolejení z rovnováhy je tedy špatné a nežádoucí, a postará se o to zejména nevhodná strava a stres. Jestliže jde o krátkodobý výkyv a ojedinělý jev, v zásadě si tělo na základě určitých rezerv snadno poradí, a o nic nejde, ale u dlouhodobého – chronického stresu a dlouhodobě nevhodného jídelníčku se již bortí to, co by mělo být stabilní, a nastává v těle hormonální chaos. Oslabují se i nadledvinky a hovoříme o tzv. adrenální únavě, směřující k civilizačním onemocněním.

Chcete-li tedy dosáhnout optimální hladiny testosteronu přirozenou cestou, zaměřte se na kvalitu vaší stravy a na likvidaci stresových vlivů, můžete si zároveň vypomáhat adaptogenními rostlinami, kam patří například Ženšen pětilistý nebo Maca peruánská, s nimiž lze snáze obnovit ztracenou hormonální rovnováhu a navrátit organismu jeho přirozený sebeléčebný potenciál. A možná, že i vás v této souvislosti napadne dávná moudrost našich předků, kteří věděli, že lidské tělo se nemusí dožívat jen sta let, ale může žít mnohonásobně déle.