V souÄasné dobÄ› naprostá vÄ›tÅ¡ina zemà použÃvá gregoriánský kalendář. Ta naÅ¡e nenà výjimkou. Jednou ze zvláštnostÃ, které v nÄ›m najdeme, je mÄ›sÃc únor. Ten má 28 dnÃ, avÅ¡ak jednou za ÄtyÅ™i roky se tento poÄet zvýšà na 29. Tomu se Å™Ãká pÅ™estupný rok a v koneÄném důsledku to znamená, že onen rok nebude mÃt 365 ale 366 dnÃ.
Â
To se může zdát zvláštnÃ, a navÃc také matoucÃ. Pro vÄ›tÅ¡inu lidà je obtÞné si pamatovat, kdy vlastnÄ› pÅ™estupný rok nastává. PÅ™itom je to důležité, neboÅ¥ tento den navÃc také mÄ›nà dalÅ¡Ã vÄ›ci, nejen kalendář. Proto je pochopitelné, že chceme vÄ›dÄ›t, proÄ byl vlastnÄ› tento systém zaveden.
Â
Â
Abychom to pochopili, je potÅ™eba si uvÄ›domit, že jeden rok odpovÃdá jednomu obÄ›hu naÅ¡Ã planety okolo Slunce. To je pomÄ›rnÄ› snadno pochopitelné, avÅ¡ak je tu háÄek. Onen obÄ›h totiž netrvá pÅ™esnÄ› 365 dnÃ, nýbrž 365 a Ätvrt dne. A je to právÄ› ona Ätvrtina dne, která nám jednou za rok pÅ™idá den navÃc.
Â
SamozÅ™ejmÄ› se můžeme ptát, zda je nÄ›co takového skuteÄnÄ› nezbytné. Opravdu jej potÅ™ebujeme? Ukazuje se, že ano. Pokud bychom jej totiž nemÄ›li, pÅ™icházeli bychom tak v podstatÄ› o jeden den jednou za ÄtyÅ™i roky. To by sice ze zaÄátku nevadilo, postupnÄ› by to vÅ¡ak pÅ™inášelo mnohem vÄ›tÅ¡Ã zmatek, kdy by napÅ™Ãklad prosinec zaÄal pÅ™ipadat na polovinu léta.
Â
Â
PrávÄ› z důvodu, aby byl skuteÄnÄ› zachován rok jako doba obÄ›hu naÅ¡Ã planety okolo své hvÄ›zdy, byl stanoven pÅ™estupný den. A únor byl vybrán proto, že je to prostÄ› a jednoduÅ¡e nejkratÅ¡Ã mÄ›sÃc v roce.
Â
A co lidé, kteřà se 29. února narodili? Ne, tito skuteÄnÄ› neslavà narozeniny jednou za ÄtyÅ™i roky. NamÃsto toho je, pokud nenà pÅ™estupný rok, slavà 28., tedy poslednà únorový den. Nenà tedy tÅ™eba se obávat, že o Ätvrtinu svých narozenin pÅ™ijdou.
Â
Ukazuje se tedy, že bez pÅ™estupného roku se zkrátka a dobÅ™e neobejdeme. Budeme jej tedy mÃt i nadále, dokud se rotace naÅ¡Ã planety nezpomalà Äi nezrychlÃ.