SVJ neboli společenství vlastníků jednotek


Jak založit SVJ? Co vše bude potřeba? kolik mě to bude stát? bez čeho se neobejdu? Vlastním bytovou jednotku, ale v této jednotce se nachází další tři byty a každý byt patří jinému majiteli. Co v tento moment mohu dělat? V daný popisovaný moment byste měli začít uvažovat o založení tzv. Společenství vlastníků jednotek neboli SVJ. Jak už je zmíněno výše v článku SVJ můžete založit, jakmile vlastníte bytovou jednotku, ve které se nachází tři a více bytových jednotek. Tím máme na mysli, že každá bytová jednotka připadá jinému majiteli. Proč založit SVJ? K čemu slouží? SVJ slouží vlastně jenom k tomu abyste mohli nabývat majetek z daných byt.

paragraf

jednotek ale pouze k účelům daného pozemku či dané právy domu. SVJ si založíte pomocí notáře který s vámi připraví vše potřebné a následně se SVJ zapíše do obchodního rejstříku. V případě že byste se chtěli podívat jaké SVJ existují zavítejte na portál JUSTICE.CZ kde máte zaznamenané každé SVJ které kdy vzniklo. V České republice vzniklo víc jak 50 tisíc takových společenství. Také je dobré zmínit že úplně celý proces založení takového společenství trvá přibližně 8 dnů (Počítají se pouze pracovní dny, tedy 8 dnů v týdnu nikoliv soboty či neděle). Kolik stojí založení SVJ?

zápis

Při zakládání tohoto společenství si připravte minimálně 8 – 9 tisíc do zásoby. Musíte totiž zaplatit soudní poplatek za prvozápis který činí cca 6000 Kč a v případě že byste chtěli nějaké informace pozměnit budete platit 2000 Kč za změnu zápisu. Celý vznik SVJ ze zákona vzniká poté co splňujete veškeré potřebné podmínky z daného zákona.

Shrnutí:

Pokud vlastníte byt. jednotku s více byty které vlastní více majitelů jdete rovnou pro své vlastní SVJ, protože tato možnost se opravdu vyplatí!!!! Vždy se poraďte s nějakou právní osobou ať se vyvarujete problémům SVJ založení u notáře za 8 dní.